קיבוץ גניגר

שימוש בקמינים

אורחות ואיכות חיים (27/12/2020 09:57)

לחברי הקהילה,

נושא השימוש בקמינים עלה אצלנו בקהילה בשבועות האחרונים, כפי שקורה ביישובים נוספים במועצה וברחבי הארץ. כפי שתוכלו לקרוא בחומר שצירפנו להודעה זו, השימוש בקמינים אכן מהווה מפגע של זיהום אוויר ועם זאת איננו מעוגן בחקיקה במדינת ישראל כלומר אינו מהווה עבירה על החוק ואינו מאפשר אכיפה בנושא, בתנאי שהקמין תקני. כמובן שיש לנושא היבטים נוספים חשובים רבים: זכות הפרט, יחסים בין שכנים, עלויות החלפת מערכות חימום ועוד.

 

נמשיך לעשות הכל כדי ללמוד ולבדוק בשיתוף עם המועצה לגבי מרחב הפעולה החוקי ביישובים כפריים בנושא זה, וכן לגבי צעדים קונקרטיים שניתן לנקוט בהם בתוך הקהילה כדי לעודד הפסקת שימוש בקמיני עץ.  

 

בינתיים אנו מבקשים מכל בעלי הקמינים בקהילה לקרוא את החומר בעיון, לוודא את מידת התקניות של הקמין בביתם (ובפרט מיקום וגובה הארובה) ולהקפיד הקפדה יתרה על איכות העץ בו משתמשים - עץ טבעי, נקי ויבש. מכיוון שהבסיס לחיי קהילה הוא שכנות טובה, אנו מציעים לבעלי הקמינים גם לפנות וליזום הידברות ישירה והתחשבות הדדית עם שכניהם, כפי שכבר קרה בלפחות שני בתי אב בגניגר שעברו לחימום חלופי החורף.

כמו כן, אנו קוראים לחברי הקהילה לא להתקין קמיני עץ חדשים לפני שבחנתם היטב את העדיפות הברורה והמוצהרת שפורסמה בהנחיות המשרד לאיכות הסביבה למערכות חימום בגז או חשמל. נעדכן בהקדם במידה ונמצא שישנם צעדים קהילתיים בעלי היתכנות שניתן להציע לציבור ולהנהלה.

 

מצורפת להודעה זו עמדת המועצה האזורית עמק יזרעאל בנושא (ובה קישור לפרסום של המשרד לאיכות הסביבה). חומר רב נוסף נמצא באינטרנט.

 

איריס גרומן מנהלת הקהילה וצוות אורחות ואיכות חיים 

מסמכים מצורפים להודעה זו:

טל:  04-6549150  |  אימייל:  mazkirut@ginegar.biz  |  ניהול אתר