קיבוץ גניגר

רווחה בגניגר

ועדת רווחה | עדכון אחרון:  09/01/2018 11:45

רציתי לספר לכם מעט על פעילות מאוד ענפה ומיוחדת שמתרחשת (קצת מאחורי הקלעים) בקיבוץ מאז ומתמיד, אך בשנה וחצי האחרונות תפסה נפח משמעותי נוסף.... וזו פעילות הרווחה הסוציאלית.

כבר שנים רבות שאורה עייק וחיה הראל נמצאות בפרונט ומטפלות בנושאי הרווחה האישיים הדורשים סיוע בקיבוץ. בעבר זה היה בעיקר עבור אנשי הקיבוץ הישן אך כעת העשייה כוללת את כלל תושבי הישוב ובכלל זה חברים, הרחבה ותושבים.

לפני כשנה וחצי בעקבות התהליך של פיתוח קהילה ובעקבות שאלון שהופץ בקהילה הוקמה קבוצת מתנדבים רחבה ומשמעותית שנכון להיום כוללת כ-80 איש. מאז ועד היום התקיימו כ-160 פעילויות התנדבותיות מצד הקבוצה הזו שכללו בעיקר בישולים והסעות אך גם קצת בייביסיטר, ליוויים חברתיים וסיוע בתרומות. כמחצית מהעשייה עד כה הייתה עבור משפחות עם תינוק חדש.

לפני חצי שנה קיימנו מפגש במועדון לחבר שאליו הוזמן כל מי שהנושא נוגע לליבו לשיחה פתוחה ובניית מודל עבור פורמט הפעילות בקהילה.

במסגרת המפגש הוגדר צוות רווחה מצומצם המתווה את אופן פעילות הרווחה בישוב.  הוא אינו מעורב בשוטף אלא מגדיר נהלים לעבודה. כמו כן במסגרת המפגש גובשה קבוצת מתנדבים המוגדרת "כמלווים". קבוצה זו מונה נכון להיום כ-15 איש והם אמונים על הקשר הרציף עם האנשים והמשפחות הנזקקות לסיוע מהקהילה. הקבוצה הזו קיבלה הדרכה מהעובדת הסוציאלית של המועצה (מיכל) לאופן יצירת הקשר הראשוני עם המשפחות וההתנהלות השוטפת מולן. במקביל לקבוצה זו, קיימת קבוצת המתנדבים הרחבה אשר נכנסת לתמונה במקומות בהם נדרש סיוע נקודתי בהסעה, בישול, ציוד, ליווי חברתי וכדומה.

אז כיצד המערך הזה נכנס לפעולה?

כאשר מגיעה פניה מהציבור או מהנהלת הישוב, הפניה מופנית לאורה עייק, לחיה הראל או לגלי סלומון (שמצטרפת בימים אלו לצוות). במידה ונדרש ליווי/איש קשר קבוע וכמובן במידה וישנה  נכונות של שני הצדדים לחיבור הנ"ל - מוצמד לאדם או למשפחה מלווה מקבוצת "המלווים".   המלווה מזהה צרכים קונקרטיים ומפנה אותם אל קרן אינשטיין או אלי (גלית צבי ברסוק) ואנו מסייעות למצוא פתרון בסיוע קבוצת המתנדבים הרחבה.   

חשוב לנו להבהיר שהדברים מטופלים באופן הדיסקרטי ביותר ותוך שמירה מלאה על צנעת הפרט. היחידות שבקיאות בכל פרטי המקרה הן הבנות מהצוות המצומצם הכולל את אורה או חיה או גלי והמלווה של המשפחה, שהוא היחיד הנמצא בקשר רציף עם המשפחה.    קרן ואני  לרוב לא מודעות לכל הפרטים ומסייעות רק בתיווך בין הצורך למתנדב המתאים (ללא ציון שם המבקש) וכך כמובן גם קבוצת המתנדבים הרחבה.

כיצד מגיעות אלינו פניות?

כרגע - בעיקר מפה לאוזן, מישהו מצוות הרווחה שומע על צורך ומפעיל את המערך.   לפעמים מתנדבים מהמעגל הרחב, גם הם מעירים את תשומת ליבנו.  אך כאן אתם נכנסים לתמונה – חשוב לנו לא לפספס אף אחד! אם נחשפתם למקרה בקרב המעגל הקרוב אליכם של מישהו הזקוק לסיוע, גם אם לא ברור לו איזה סיוע הוא יכול לקבל -  תערבו את צוות הרווחה (אורה, חיה או גלי)!   לצוות הכלים והיכולת להבין האם וכיצד ניתן לסייע.

כמובן שתמיד ניתן לברר אצל הצוות לגבי סיוע מחוץ לקיבוץ ולגבי פנייה למיכל העובדת הסוציאלית של הקיבוץ מטעם המועצה וגם לפנות ישירות למיכל. הפניה אליה דיסקרטית לחלוטין ולה כל הכלים בכדי לסייע!

אסיים באמירת תודה ענקית לצוות הבאמת מובחר של המלווים והמתנדבים שבאמת עושים עבודת קודש! תמיד ניתן למצוא מישהו שיסייע גם בדקה ה-90 וזה ממש לא מובן מאליו! אז יישר כוח ואלפי תודות לכל אחד ואחד מהאלופים, שיודעים היטב שהתודה הזו מופנת אליהם!!!

טל:  04-6549150  |  אימייל:  mazkirut@ginegar.biz  |  ניהול אתר